סקירה

גודש באף בילדים - יעבור לבד או כדאי להקל?

הצטננות בילדים הינה מחלה נפוצה הגורמת להפרעה בשגרת החיים ואשר עלולה להסתבך על ידי זיהומים נוספים. שימוש מושכל בטיפול תומך ובתרופות כדוגמת פסאודואפדרין יכול להפחית את נטל המחלה ולשפר תסמיני נזלת וגודש אפי

"הצטננות" בילדים הינה מחלה הנגרמת לרוב על ידי נגיפים בדרכי האוויר העליונות. ישנם נגיפים רבים הגורמים להצטננות ובכלל זה נגיפים ממשפחת הרינוירוסים (כ-50% מהמקרים), נגיפי קורונה, שפעת, RSV, פרה-אינפלואנזה, אדנווירוס ועוד. בעוד שהצטננות יכולה להתרחש במהלך כל השנה הימצאות המחלה גבוהה יותר בחודשי הסתיו והחורף.

ילדים מתחת לגיל שש שנים סובלים מממוצע של בין 6-8 הצטננויות בשנה ועם הגיל מספר הצטננויות השנתי פוחת. תסמיני ההצטננות משתנים מחולה לחולה בהתאם לגיל, מחלות הרקע והנגיף אשר גורם להצטננות. בילדים קטנים התסמינים הנפוצים ביותר הינם נזלת וחום אשר לעיתים מלווים בקושי באכילה, תאבון ירוד ואיכות שינה ירודה. בילדים בגיל בית ספר יסודי (5-12) התסמינים הנפוצים ביותר הינם גודש אפי, נזלת, התעטשות ושיעול. למרות שלרוב מהלך המחלה הינו קצר (2-3 ימים) ואינו מועד לסיבוכים, ישנם מספר סיבוכים היכולים להיגרם כתוצאה מההצטננות:

  • דלקת באוזן התיכונה - עלייה בלחץ באוזן התיכונה מגבירה את הסיכון לדלקת באוזן התיכונה (אוטיטיס מדיה). כ-30-50% מהילדים הקטנים הסובלים מהצטננות יסתבכו עם אוטיטיס מדיה אך לרוב דלקת זו תהיה ויראלית ולא חיידקית.
  • החמרת אסתמה - זיהומים בדרכי האוויר העליונות מגבירים את הסיכון לפתח התקף אסתמה.
  • סינוסיטיס חיידקית - סינוסיטיס הינה סיבוך המופיע ב6%-13% מהילדים שסובלים מהצטננות. במידה ויש תסמינים אפיים אשר לא משתפרים לאחר עשרה ימים, חום גבוה או הפרשה מוגלתית מהאף יש לשקול תחילת טיפול אנטיביוטי.

הטיפול בנזלת וגודש אפי מבוסס על טיפול תומך וטיפול תרופתי ייעודי. הטיפול התרופתי בנזלת וגודש אפי מבוסס בעיקר על תרופות המכווצות את כלי הדם באף. כדוגמת פסאודואפדרין (טיפטיפות אפלפי) ופנילאפרין.

פסאודואפדרין הינו חומר סימפאתומטי המפחית גודש במעברי האף ובסינוסים ומפחית את ייצור הנזלת על ידי הצרת כלי הדם באף והקטנת חדירות קפילרית ולכן משמש להקלת תסמינים של דלקת נגיפית בדרכי הנשימה העליונות. הוא נמצא יעיל גם בהפחתת הגודש בצינורית השמע – האופייני למצבי דלקת של האוזן התיכונה.

מחקר כפול סמיות שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Pharmacology בסוף שנת 2019 בחן את השימוש בפסאודואפדרין להקלה על גודש אפי בילדים בני 6-11 שנים עם צינון. במחקר השתתפו מעל 560 ילדים ונמצא כי פסאודואפדרין מפחיתה גודש אפי באופן מהיר וממושך עד לשבעה ימי טיפול. כמו כן דווח שמתן מתמשך עד ל-7 ימי טיפול נמצא בטוח לשימוש בקרב אוכלוסיית המחקר.

ישנן מספר אופציות טיפוליות תומכות אשר ניתן להציע לחולים:

  • שמירה על הידרציה מספקת על מנת לדלל את ההפרשות מדרכי האוויר והאף ולהפחית את הגירוי למוקוזות. שתיית נוזלים חמים כדוגמת תה ומרק עוף יכולה להשפיע לחיוב על המוקוזה של דרכי האוויר, להגביר את הפינוי של נזלת מהאף ולדלל את ההפרשות בדרכי האוויר. יש להתאים את מידת החום של הנוזלים לגיל הילד.
  • טפטוף של סליין לאף יכול לסייע בפינוי הפרשות, לשפר את תפקוד תאי הציליה בדרכי האוויר ולהוביל לוזוקונסטריקציה אשר תגרום להפחתת נזלת. לרוב טיפול זה הינו בטוח אך במקרים נדירים יכול לגרום לגירוי של המוקוזה או דמם אפי. בילדים קטנים יש לתת את הסליין באמצעות מזרק ובילדים גדולים יותר ניתן להשתמש בתרסיס או מכשיר שטיפה אפי.
  • ניתן להשתמש במפזר אדים ייעודי על מנת להוסיף לחות לאוויר החדר ועל ידי כך לרכך את ההפרשות בדרכי האוויר. יש לנקות את מכשיר האידוי לאחר כל שימוש ואין צורך להשתמש בנוזלים חמים לצורך האידוי.

לסיכום, הצטננות בילדים הינה מחלה נפוצה עם הגורמת להפרעה בשגרת החיים ואשר עלולה להסתבך על ידי זיהומים נוספים. שימוש מושכל בטיפול תומך ובתרופות כדוגמת פסאודואפדרין יכול להפחית את נטל המחלה, להפחית את הסיכון לסיבוכים ולשפר תסמיני נזלת וגודש אפי.

נושאים קשורים:  סקירה,  מחלות חורף בילדים,  גודש,  הצטננות