דלקת עור אטופית

איזו תחלואה נלווית לדלקת עור אטופית של מבוגרים?

חוקרים בחנו מאות חולים הסובלים מדלקת עור אטופית של מבוגרים, ואפיינו את התחלואה הנלווית למחלה זו

תסמינים עוריים. אילוסטרציה

דלקת עור אטופית של מבוגרים היא הפרעה דלקתית מערכתית, שהקשרים בינה לבין תחלואה נלווית חיסונית-מטבולית עדיין אינם מבוססים היטב. יתרה מכך, הטיפול בדלקת עור אטופית בדרגה קלה-בינונית וחמורה, צריך לעבור סטנדרטיזציה בקרב רופאים.

בכתב העת Archives of Dermatological Research פורסם מחקר רטרוספקטיבי תצפיתי לאומי, שמטרתו להעריך את תפוצת התחלואה הנלווית לדלקת עור אטופית בהתאם לחומרת המחלה וכן לתאר את הטיפולים הנפוצים המומלצים על ידי רופאי עור באיטליה. התחלואה הנלווית שנבחנה כוללת הפרעות מטבוליות, נזלת, דלקת הלחמית, אסתמה, התקרחות והפרעות שינה.

המחקר נערך במשך שנתיים ונכללו בו 684 מטופלים בוגרים הסובלים מדלקת עור אטופית. הנתונים הקליניים והמעבדתיים הושגו באמצעות סקירה של התיעוד הרפואי של מטופלים מגיל 18 ומעלה, שהיו במעקב ב-23 מרכזי הפניה לאומיים באיטליה לדלקת עור אטופית בין ספטמבר 2016 לספטמבר 2018. המדדים המרכזיים שהוערכו היו חומרת המחלה, תחלואה נלווית אטופית ומטבולית, סוג הטיפול ומשך הטיפול. מצבים אטופיים, אך לא מטבוליים, פרט ליתר לחץ דם, היו מקושרים באופן מובהק לדלקת עור אטופית של מבוגרים בדרגה קלה עד חמורה בקרב מבוגרים צעירים הסובלים מהמחלה.

משך המחלה היה מקושר באופן מובהק לחומרת המחלה. קורטיקוסטרואידים פומיים וציקלוספורין היו מדכאי החיסון הנפוצים ביותר בהם נעשה שימוש.

לסיכום, נראה כי מחקר זה מאשש את הקשר ההדוק שבין דלקת עור אטופית של מבוגרים ובין מצבים אטופיים אחרים, ויש לבצע מחקרי עוקבה ארוכי טווח נוספים על חולים הסובלים מדלקת עור אטופית של מבוגרים על מנת להעריך את הקשר המורכב בין חומרת המחלה לבין תחלואה נלווית מטבולית.

מקור: 

Campanati, A et al. Archives of Dermatological Research. 2021 Jun 7.doi: 10.1007/s00403-021-02243-w.

נושאים קשורים:  דלקת עור אטופית,  תחלואה נלווית,  מחלות אטופיות,  מחלות מטבוליות,  מחקרים
תגובות