מחקרים

הקשר בין מחלות אטופיות להפרעות נוירו-התפתחותיות

ילדים עם מחלות אטופיות נמצאים בסיכון גבוה יותר להפרעות קשב וריכוז

21.02.2022, 15:22
הפרעת קשב וריכוז (צילום: אילוסטרציה)
הפרעת קשב וריכוז (צילום: אילוסטרציה)

דיווחים על קשר בין הימצאות של מחלות אטופיות והפרעות נוירו-התפתחותיות היו סותרים עד כה בספרות. במחקר זה ניסו החוקרים לבחון האם הפרעות של הספקטרום האוטיסטי, הפרעות קשב וריכוז והפרעות נוירו-התפתחותיות נפוצות יותר בילדים עם אסתמה, דלקת עור אטופית ונזלת אלרגית בהשוואה לילדים ללא מחלות אטופיות.

במחקר נכללו 2,580 ילדים בלידה ואחריהם בוצע מעקב פרוספקטיבי. מתוך אותם ילדים, נמצא כי ל-119 היו הפרעות על הספקטרום האוטיסטי, ל-423 ול-765 היו הפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות. כמו כן נמצא כי ל-1,273 לא היו הפרעות במהלך המעקב. המחלות האטופיות הוגדרו על ידי אבחנות של רופאים בהתאם לתיק הרפואי. לאחר מכן, באמצעות מודל של רגרסיה לוגיסטית מתוקננת למאפייני אם וילד העריכו החוקרים את הקשר בין מחלות נוירו-התפתחותיות לאסתמה, דלקת עור אטופית ונזלת אלרגית.

תוצאות המחקר הדגימו כי ילדים עם אסתמה, דלקת עור אטופית ונזלת אלרגית היו בעלי סיכון מוגבר להפרעות קשב וריכוז ובעיות נוירו-התפתחותיות אחרות בהשוואה לילדים ללא מצבים אטופיים ספציפיים. לעומת זאת, הקשר בין המצבים אטופיים להפרעות על הספקטרום האוטיסטי נעלם לאחר תקנון לגורמים אימהיים וגורמים הקשורים לילדים.  עוד נמצא כי מחלות אטופיות בקרב אימהות, בקרב הילדים או בקרב אימהות וילדיהן היו קשורות להימצאות גבוהה יותר של הפרעות קשב וריכוז בילדים, זאת בהשוואה לאימהות וילדים ללא מחלות אטופיות. בקרב ילדים שאובחנו עם מספר מחלות אטופיות נמצא סיכון מוגבר אף יותר להפרעות נוירו-התפתחותיות בהשוואה לילדים עם מחלה אטופית אחת או ללא מחלה אטופית.

לסיכום, במחקר עוקבה זה אשר אחר תינוקות מלידתם, ילדים עם מחלות אטופיות סבלו מתחלואה נלווית גדולה יותר בהפרעות נוירו-התפתחותיות. לממצאים אלה חשיבות גדולה ביישום במחקר בחיפוש אחר האטיולוגיה להבדל בשיעור זה וכן לרמזים בשלבים מוקדמים של החיים להפרעות אלה. ממצאים ממחקר זה צריכים להעלות את המודעות בקרב נותני שירותי בריאות והורים בקשר להיארעות במקביל של מחלות אטופיות והפרעות נוירו-התפתחותיות, ובהתאם לכך לביצוע בדיקות סקר, מניעה וניהול של הפרעות נוירו-התפתחותיות בקרב מטופלים עם מחלות אטופיות.

מקור:

Qu X. et al. Autism Research (2022). https://doi.org/10.1002/aur.2680

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות אטופיות,  הפרעות נוירו-התפתחויות,  הפרעות קשב וריכוז,  תחלואה נלווית
תגובות
13.06.2022, 12:53

גם בעבודה שאני ביצעתי ופירסמתי (ביחד עם שותפים בשנת 2014) בעיתון of A ttention disorder j בנושא ״סימנים מנבאים בגיל 0-18 חד׳ להתפתחות עתידית של ADHD״ נמצאו כ-40% מהילדים עם בעיות אטופיות וביניהן נזלת כרונית, הגדלת אדנואידים, הפרעות בשינה והפרעות בשמיעה בשל נוזלים באוזנים. חלק גדול מהילדים נותחו (כריתת אדנואידים וכפתורי איוורור באוזנים) אך בשלבים מאוחרים יותר!! עולה השאלה האם בעיות השינה והשמיעה לא תרמו את חלקם בהתפתחות הליקוי?? האם בילדים בסיכון להתפתחות לקוי-נוירוהתנהגותי עדיף לשקול התערבות ניתוחית מוקדמת בהרבה!! נושא לדיון עם רופאי אא״ג ילדים!!