מחקרים

הרכב המיקרוביוטה של המקוניום והקשר למחלות אטופיות ואלרגיות

חוקרים לא מצאו קשר בין הרכב החיידקים במקוניום ומחלות אטופיות

עובר, חבל הטבור. צילום אילוסטרציה

ישנם מחקרי עוקבה אשרו הציעו כי ישנו קשר בין הרכב המיקרוביוטה במעי ומחלות אלרגיות בילדים. המיקרוביוטה של המקוניום, אשר נוצרת לפני הלידה, מייצגת את המיקרוביוטה הראשונה של המעי אשר מאוד זמינה למחקר ומעט מאוד ידוע לגבי קשר בינה לבין התפתחות מחלות אלרגיות. במחקר זה בדקו החוקרים האם הרכב חיידקים של המקוניום נמצא קשור להתפתחות של מחלות אלרגיות לפני גיל 4.

מחקר זה היה מחקר עוקבה פרוספקטיבי מהלידה. את הרכב החיידקים של המקוניום ניתחו החוקרים על ידי הגברה וריצוף של rRNA של תת יחידה 16S. לאחר מכן, העריכו החוקרים את הימצאותן של מחלות אטופיות ואלרגיות באמצעות סקרים אינטרנטיים ושיחות טלפון עד גיל 4 בהתאם לשאלון ה-International Study of Asthma and Allergies in Childhood.

במהלך תקופה של 6 שבועות בשנת 2014, נולדו 312 ילדים בבית החולים המרכזי של מרכז פינלנד. החוקרים אספו דגימות מקוניום מ-212 ילודים עם גיל ממוצע של 8 שעות. מידע אודות תוצאים בגיל 4 היה זמין עבור 177 מטופלים (83%) אשר מתוכם ב-159 הייתה אמפליפיקציה מספקת של ה-DNA החיידקי במקוניום. תוצאות המחקר הראו כי הרכב המיקרוביוטה של המקוניום, כולל הבדלים יחסיים ומגוון אינדקסים של המערכת (phyla) והמין, לא נמצאו כקשורים לאקזמה אטופית, צפצופים או אלרגיה לחלב פרות. בנוסף, ניתוח מרכיבים עיקריים לא זיהה אף מקבץ של מיקרוביום מקוניאלי של ילדים בהקשר של צפצופים או אלרגיה לחלב פרות.

במחקר זה, לא מצאו החוקרים ראיות לקשר בין הרכב המיקרוביוטה של המקוניום ומניפסטציות אטופיות בגיל 4. עם זאת, דרושים מחקרים גדולים יותר על מנת לשלול קשר זה באופן מלא.

מקור:

Miniotti M. et al. Dermatologic Therapy (2022). https://doi.org/10.1111/cea.14117

נושאים קשורים:  מחקרים,  מקוניום,  אקזמה אטופית,  מיקרוביוטה,  צפצופים,  אלרגיה
תגובות