מחקרים

האפקט ארוך הטווח של דופילומאב על אקזמה של הידיים

דופילומאב יעיל במקרים של דלקת עור אטופית עם אקזמה כרונית של הידיים

26.04.2022, 16:35

הידיים הן אזור עם נטייה מועדפת לדלקת עור אטופית. ידוע כי דופילומאב הוא טיפול מאושר לדלקת עור אטופית אך לא לאקזמה כרונית של הידיים, זאת למרות שאקזמה כרונית של כפות הידיים קשה מאוד לטיפול. מטרת המחקר הייתה להעריך את היעילות ארוכת הטווח של טיפול עם דופילומאב באקזמה של הידיים בקרב מטופלים עם דלקת עור אטופית אשר היו רשומים במאגר המידע  BioDay.

המחקר שפורסם בעיתון Contact Dermatitis היה מחקר תצפיתי פרוספקטיבי שכלל מבוגרים עם אקזמה של הידיים אשר קיבלו טיפול עם דופילומאב לדלקת עור אטופית. במחקר בניתוח הסופי נכללו רק מטופלים עם שהאקזמה בידיים שלהם בזמן הבסיס הייתה בינונית עד חמורה. מנגד, מטופלים שקיבלו במקביל תרופות המדכאות את מערכת החיסון לא נכללו במחקר. על מנת להעריך את ההשפעה הקלינית של הטיפול על חומרת המחלה השתמשו החוקרים במדד ה-HECSI ובמדריך תמונות. על מנת לאמוד את איכות החיים של המטופלים הקשורה לבריאות, השתמשו החוקרים בשאלון ה-QOLHEQ.

במחקר נכללו לבסוף 62 מטופלים. תוצאות המחקר הראו כי עד שבוע 52, את מדד ה-HECSI-75 השיגו 54 מתוך 62 מטופלים (87.1%) ואילו את מדד ה-HECSI-75 השיגו 39 מתוך 62 מטופלים (62.9%). כמו כן, בהסתמך על מדריך תמונות, 56 מתוך 62 (90.3%) המטופלים שהשתתפו במחקר השיגו תגובה של ״נקי״ או ״כמעט נקי״. בבחינת איכות החיים של מטופלים אלה, נרשמה ירידה ממוצעת של -36.5% (רב״ס 95% - -38.23-(-27.41)%) בשאלון ה-QOLHEQ. כמו כן, לא נמצא הבדל מובהק בתגובה לטיפול בין תתי הסוגים השונים של אקזמה של הידיים.

מתוך התוצאות של מחקר זה, עולה כי טיפול עם דופילומאב טומן בחובו הבטחה גדולה כטיפול המתאים גם למקרים של אקזמה כרונית של הידיים.

מקור:

Voorberg A. et al. Contact Dermatitis (2022). https://doi.org/10.1111/cod.14104

נושאים קשורים:  מחקרים,  אקזמה,  דלקת עור אטופית,  דופילומאב
תגובות